سیستم تست حافظه برای خطا در ویندوز ۱۰، ۸ یا ۷

باشد.

حافظه سیستم جزءی است که شما می توانید به سرعت و به راحتی چک کنید. در صورت مشکلی با یکی از ماژول های حافظه، شما باید بلافاصله آن را جایگزین کنید تا عملکرد رایانه خود را به حالت عادی برگردانید و از جدی تر شدن مشکلات مربوط به خراب شدن سیستم یا فایل های کاربر جلوگیری کنید.

به رغم سرویسهای شخص ثالث برای همان هدف برای دانلود از اینترنت، سیستم عامل های ویندوز ۱۰، ۸ و ۷ دارای ابزار یکپارچه برای بررسی حافظه سیستم هستند. در این راهنمای ما یاد میگیریم که از ابزار تشخیصی حافظه ویندوز استفاده کنیم تا بررسی کنیم که آیا در ماژول حافظه مشکلی وجود دارد.

فهرست:

نحوه تشخیص مشکلات حافظه در ویندوز ۱۰

برای انجام مراحل زیر، شما باید رایانه را دوباره راه اندازی کنید، بنابراین تمام فایل هایی را که باز می شوند و از تمام برنامه های در حال اجرا خارج می شوند، ببندید. سپس:

 1. کنترل پنل را باز کنید( Control Panel )
 2. سیستم و امنیت (System and Security) را انتخاب کنید .
 3. برو به ابزار اداری (Administrative Tools.). مطابق شکل
 4. دوبار کلیک بر روی  میانبر تشخیص ویندوز (Windows Memory Diagnostic) .
 5. نکته مهم : به عنوان یک جایگزین، می توانید از کلید میانبر ویندوز + R استفاده کنید ، سپس mdsched.exe راوارد کنید و روی OK کلیک کنید تا این ابزار را اجرا کنید.
 6. بر روی Restart now کلیک کنید و گزینه های مشکل دار را بررسی کنید. (این ابزار همچنین برنامه ریزی تست را بعد از راه اندازی مجدد بعدی ارائه می دهد، اگر شما نمی توانید برنامه های خود را ببندید و مجددا راه اندازی مجدد کنید).اکنون راه اندازی مجدد کنید و مشکلات را بررسی کنید

پس از راه اندازی مجدد،به طور خودکار در محیط تشخیص حافظه ویندوز شروع می شود و یک آزمون استاندارد را اجرا می کند. این ابزار تمام آزمونهای موجود در حالت پایه و همچنین LRAND، Stride6 (حافظه پنهان فعال)، CHCKR3، WMATS + و WINVC را اجرا خواهد کرد.

 

تشخیص حافظه ویندوز. آزمون استاندارد

شما می توانید تا پایان آزمون استاندارد  صبر کنید ، یا می توانید دکمه F1 را برای تغییر گزینه های اسکن فشار دهید.

تشخیص حافظه ویندوز. برای تغییر گزینه های اسکن

در صفحه تنظیمات ، شما می توانید حالت اسکن را به Basic تغییر دهید ، که MATS+, INVC, and SCHCKR (cache enabled) را اجرا می کند.

تشخیص حافظه ویندوز. صفحه گزینه ها

همچنین شما می توانید حالت تمدید شده را که شامل تمام آزمایش های موجود در حالت استاندارد است ، به همراه MATS + (کش غیر فعال)، Stride38، WSCHCKR، WStride-6، CHCKR4، WCHCKR3، ERAND، Stride6 (غیرفعال کردن کش) و CHCKR8 را انتخاب کنید.

تشخیص حافظه ویندوز. حالت تمدید شده

در صورت لزوم، می توانید تنظیمات را با استفاده از کلید TAB برای تغییر تنظیمات کش کنید. اگر حافظه پنهان را غیرفعال کنید، این ابزار قادر خواهد بود به طور مستقیم داده های RAM را ارائه دهد که تضمین می کند که یک آزمون جامع را اجرا کنید. علاوه بر این، شما همچنین می توانید چند بار تست شده برای تست رم در سیستم شما تکرار شود.

F10 را فشار دهید تا تنظیمات را اعمال کنید، به صفحه اصلی بروید و یک اسکن جدید شروع کنید.

بررسی نتایج تست

شما می توانید وضعیت را در حالی که اسکن در حال اجرا است را مشاهده کنید، اما به محض انجام آزمایش، کامپیوتر به طور خودکار راه اندازی میشود. شما باید از ابزار مشاهده رویداد برای دیدن نتایج آزمایش و درک اینکه آیا یک رم کامپیوتر  معیوب دارید یا خیر، از ابزار مشاهده رویداد استفاده کنید.

 1. روی شروع (Start) کلیک کنید .
 2. در eventvwr.exe را تایپ کنید و Enter را فشار دهید تا Event Viewer باز شود .
 3. به پوشه Windows Logs / System بروید .
 4. راست کلیک بر روی سیستم (System ) و انتخاب یافتن (Find) .نمایشگر رویداد ویندوز
 5. MemoryDiagnostics-Results را وارد کنید و روی دکمه Find Next کلیک کنید.
 6.  ببندید و مشاهده پنجره گفتگو.
 7. در نمایشگر رویداد، بر روی منبع MemoryDiagnostics-Results دوبار کلیک کنید و پیام را مشاهده کنید.اگر می گوید “The Windows Memory Diagnostic tested the computer’s memory and detected no errors,”، پس می توانید مطمئن باشید که حافظه ریشه ای از مشکل نیست.MemoryDiagnostics-Results

اگر نتایج یک یا چند خطا نشان می دهد، می توانید امتحان حافظه طولانی را امتحان کنید و نتایج را دوباره بررسی کنید. اگر هنوز یک خطا را مشاهده می کنید، یکی از رم های کامپیوتر شما ممکن است خراب باشد و شما مجبورید آن را جایگزین کنید.

گاهی اوقات ابزار می تواند به شما نشان دهد که کدام حافظه مشکلدارد. با این حال، اگر این اطلاعات را نمی تواند ارائه دهد، ممکن است مجبور شوید که یکی از آنها را برای ردیابی معیوب خود رها کنید.

اگرچه ما از این راهنمای برای استفاده می کنیم، ابزار تشخیص حافظه ویندوز در سالهای متمادی قرار دارد و به این معنی است که می توانید از آن در نسخه های قبلی ویندوز نیز استفاده کنید، از جمله ویندوز ۸٫۱ و ویندوز ۷٫


اشتراک در شبکه های اجتماعی

  |     |     |     |  

پاسخ